اگر در کوه گم شدید چه باید بکنید

اگر در کوه گم شدید چه باید بکنید

اگر در کوه گم شدید چه باید بکنید

در روزهای فصل زمستان کوهنوردی از شرایط پرمخاطره ای برخوردار است. یکی از این خطرات گم کردن مسیر در حین اجرای برنامه های کوهنوردی است.

اگر در یک برنامه کوهنوردی مسیر خود را گم کردیم چکار کنیم؛

اگر تنها هستین

شوک ناشی از فهمیدن این مطلب که راه خود را گم کرده اید می تواند از لحاظ فکری شما را زمین گیر کند.اما به پیش آمدهای خوب امیدوار باشید و برای رویدادهای ناگوار برنامه ریزی کنید. مهارت ها و تمرین های زنده مانی خود را به یاد آورید زیرا کارآیی همین مهارت هاست که شانس موفقیت شما را بالا برده و اعتماد به نفس تان را نسبت به این که می توانید زنده بمانید افزایش می دهد.

اگر راه را به خوبی نمی شناسید و دیگران احتمالا تا به حال فهمیده اند که شما گم شده اید مکان فعلی خود را ترک نکنید و خونسرد باشید. معمولا بهتر است همان جا که هستید بمانید و پناهگاهی بسازید. این امر وقتی که از نظر غذایی در مضیقه هستید و یا آسیب جدی دیده اید مصداق بیشتری پیدا می کند.عدم حرکت و یک جا ماندن فرصت ذخیره انرژی را به شما می دهد.

اطراف خود را به دقت بررسی کنید. در صورت امکان آب پیدا کنید و فضایی جهت بر پا کردن آتش و همچنین جایی مناسب برای ساختن پناهگاه انتخاب کنید. به مقدار کافی چوب جمع آوری کنید. اگر ذخیره چوبی خوبی دارید همیشه آتش را برای علامت دادن احتمالی روشن نگه دارید.

هر چه سریعتر پناهگاهی ساده و مطمئن ساخته و کنار آن آتش روشن کنید.

پس از ساخت پناهگاه و تامین گرما برنامه ریزی کنید.طرح نقشه ای برای زنده ماندن، ترس را دورمی کند و روحیه و اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد.

اگر به صورت انفرادی به کوه رفته اید:

خونسرد باشید وبا خونسردی تمام به اجرای نقشه خود فکر کنید. مکان فعلی خود را توسط نشانه های اصلی و با کمک قطب نما مشخص کنید.

پس از ساخت پناهگاه و اطمینان از وجود آتش برای علامت دادن، موقعیت خود را به دقت بررسی کنید. در ذهن خود تمام وسایلی را که همراه دارید لیست کنید. جیب های خود را خالی کنید. از تخیل خود کمک بگیرید که چگونه می توانید از وسایل موجود حداکثر استفاده را ببرید.

قبل از مطابقت کامل با محیط اطراف و فراهم آوردن ملزومات اولیه زنده مانی مثل آب، غذا و پناهگاهبه هیچ وجه مکان فعلی خود را ترک نکنید. با بی صبری و بی دقتی خطرات بسیاری به وجود خواهد آمد.

بلافاصله غذای موجود را جیره بندی کنید و حدالامکان از خوردن غذا در روز اول اجتناب کنید.

مقدار آب همراهتان را جیره بندی کنید. (البته اگر منابع آبی در دسترس هستند به هیچ وجه این عمل را انجام ندهید.)

مقدار غذای خود را در هر وعده کاهش دهید و غذا را آهسته آهسته بخورید.

 

برای حیوانات کوچک دام بگذارید و سعی کنید گیاهان خوراکی را پیدا کنید تا جیره غذایی خود را کامل کنید.

اگر به صورت گروهی سفر می کنید:

گروه باید بلافاصله رهبری برای خود تعیین کند که مسئولیت های هر شخص را برای نجات گروه مشخص کند. همیشه سعی کنید مصمم باشید و از مهارت های تخصصی افراد گروه استفاده کنید.رهبر می تواند با افراد گروه مشورت کند ولی تصمیم نهایی را خود اتخاذ می کند. مهمتر از همه اینکه رهبر هیچ گاه نباید ظاهری همراه با شک و تردید داشته باشد.

مطمئن شوید که هیچ کدام از افراد جا نمانده اند. زیرا عقب ماندن از باقی افراد فرد را دچار ناامیدی می کند. تا حد امکان نباید سخنان مأیوس کننده گفته شود. اضطراب، سراسیمگی و دستپاچگی می تواند توسط یک رهبر خوب به حداقل برسد.

عمولا در گروه ها مشکلاتی پیش می آید. این مشکلات می تواند ناشی از خستگی، گرسنگی، سرما و تقابل افراد و اختلاف در اتخاذ تصمیمات مهم باشد.

روحیه کار تیمی را در افراد تقویت کنید و این مطلب مهم را یادآوری کنید که زندگی تمام افراد گروه بستگیبه تلاش تمام افراد گروه دارد. کار گروهی باعث بالا رفتن روحیه گروه می شود و این احساس که یک شخص حامی و یاور افراد دیگر است حس اتحاد و همبستگی افراد را بالا می برد.

 

فروشگاه تبریزکمپ اموزش مطالب کوهنوردی و کمپینگ …..

فروش لوازم کوهنوردی مسافرتی کمپینگ شکار چراغ قوه و لوازم کاربردی به صورت کلی و جزی

 

درباره نویسنده
...

امیر طهماسبی

0نظرات
دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *