تکنیک های مبارزه با گرگ در کوهنوردی

تکنیک های مبارزه با گرگ در کوهنوردی

تکنیک های مبارزه با گرگ در کوهنوردی

در ایران هم گرگ‌های مختلف وجود دارد ۱ نمونه آن گرگ خاکستری ایرانی می‌باشد. گرگ سگسانی است بزرگ شبیه به سگ با دم افتاده. رنگ گرگ متغیر است ولی بطور کلی خاکستری و زرد یا قهوه‌ای مخلوط با موهای سیاه می‌باشد. بصورت یک خانواده یا گله‌ای که از چند خانواده تشکیل شده دیده می‌شود. معمولاً در روز شکار می‌کند، بویژه صبح زود به گله گوسفندان حمله می‌کند، و گاهی هم شبها به آغل گوسفندان حمله می‌کند.

گرگها معمولاً زیر ریشه و تَنهِ درختان افتاده و یا حفرهایی که بوسیله جانوران دیگر ساخته شده بسر می‌برند، احیاناً در سوراخ کوه‌ها نیز آشیانه می‌گیرند، گرگها در جلگه و جگنلها و مناطق کوهستانی دیده می‌شوند. گرگ حیوانی بسیار خطرناک است.

گرگ اسمش از هر طرف بخوانی گرگ است، یعنی فکر نکنید گرگها عوض می شوند.

گرگها در زمستان و در شبها معمولا ظاهر می شوند یعنی در اوج ظلمت و سرما.

انسان در مقابل گرگها عملا هیچگاه شانس پیروزی ندارد مگر با چند شرط :

1-اینکه اولا به هیچ وجه نباید تنها باشد یا از گروه جدا بماند. (حفظ وحدت و یکپارچگی)

2-مهمترین عامل عقب نشاندن گرگها ایجاد ترس در دل آنها و خود را قدرتمند نشان دادن است، گرگها از آتش، ترقه، ایجاد سر و صداها، پرتاب کردن سنگ و چوب و تیر هوایی در کردن به شدت می ترسند، بنابراین در نبرد با گرگها فقط افرادی موفقند که تا بیشترین حد ممکن گرگها را بترسانند،

الف – شناسایی

– تعداد:
گرگ ها در دسته ده تایی و گروهی حمله می کنند. بنابراین حملهٔ یک گرگ تنها، نشان از گرگاس بودن آن است.
(گرگاس حاصل آمیزش گرگ نر و سگ ماده است که وحشی تر و خطرناک تر از گرگ است و متاسفانه حوادث حمله آن به انسان در شمال شرق ایران زیاد اتفاق افتاده است. علت تنها بودنش این است که چون نژاد خالص نیست، گرگ ها از ورود آن به گروه خودداری می کنند و از طرفی چون چوپان‌ها این آمیزش را انجام داده‌اند و به علت ناتوانی در تربیت، آن را رها کرده‌اند نسبت به انسان نترس می باشد).

۲- سر :
سرِ گرگ در امتداد بدن آن است اما سگ، سرٍ خود را بالا می گیرد وگرگاس مابین این دو است.

۳- رنگ بدن :
رنگ گرگ از سفید و زرد و خاکستری تا مشکی متغیر است و ملاک خوبی برای شناسایی نیست.

۴- حمله گرگ به انسان بیشتر در زمستان است .در این فصل به علت افزایش آدرنالین خون وحشی تر میشوند، اما گرگاس بیشتر در بهار وتابستان حمله می کند.

۵- گرگ ها در شرایط عادی مانند سگها پارس می کنند ،و فقط در مواقع خبر کردن همدیگر برای شکار ،زمان مرگ هم نوعانشان و در هنگام جفت گیری زوزه می کشند!
بنابراین گول نخورید و اگر از محیط روستایی فاصله دارید (در طبیعت) بدانید که صدای پارس برای گرگ است و نه سگ!

6- اندازهٔ رد پای گرگ از سگ بزرگ‌تر است و ناخن های آن تیز تر و بلند تر .البته گرگ جوان رد پای کوچکتری دارد.

۷- پینه های انگشتان گرگ بلند تر است و مانند پینه های انگشتان سگ به هم نزدیک نیست پس انگشتان میانی گرگ بیشتر از هم فاصله دارد.

ب- ایمنی :

۱- به محض شناسایی گرگ در محیط آتش روشن کرده و مشعل همراه داشته باشید.

۲- ترقه با صدای بلند را آماده در کنار خود داشته باشید.

۳- هرگز از گروه جدا نشوید و در کنار هم بمانید.

۴- با قدرت و محکم گام بردارید (گرگ هوشمند است و به دنبال فرد پیر ،ضعیف، ناتوان و زخمی است).

۵- اگر صدای زوزه گرگ را در نزدیکی خود شنیدید بدانید که گرگ در حال خبر کردن دوستانش برای شکار شماست و زمان شما محدود است.

6- قبل از ورود به محدودهٔ گرگ ها (جایی که احتمال وجود گرگ می باشد) از خوراکی‌های تنظیم کننده آدرنالین خون استفاده کنید. (مانند پسته و یا انگور ) زیرا گرگ بوی آدرنالین خون شما را می فهمد و از آن طریق ترس شما را میفهمد.

۷- خنجر براق خود را به دست گرفته و حرکت کنید. گرگ هوشمند است و برق خنجر می تواند مدتی او را محتاط کرده و با فاصله از شما نگه دارد.

پ- اشتباهات رایج :

۱- گفته می شود که اگر گرگ برای دفاع از قلمروی خودش با شما برخورد کند و بصورت تصادفی جلوی شما ظاهر شد، به حالت جنینی روی زمین بخوابید تا با شما کاری نداشته باشد، اما اشتباه است چون این یک فرضیه از تمام فرضیه های ممکن است :
زیرا اولا” گاهی گرگ ساعت ها شما را تعقیب می کند بدون آنکه متوجه شوید و وقتی یکباره با آن روبرو می شوید معلوم نیست بصورت تصادفی وارد قلمروی آن شدید یا به دنبال شکار شما بوده است. پس با خوابیدن روی زمین لقمه آماده نشوید!

ثانیا” شاید گرگ نباشد و گرگاس باشد و شما اشتباه تشخیص داده باشید و صرفا” قصد آن حمله باشد.
برای تست اینکه بدانید گرگ در اطراف شما هست و آن را نمی بینید ،کافیست که از گروه دور شوید و لنگ بزنید تا سر و کله آنها اطراف شما پبدا شود،البته اصلا” توصیه نمی کنم.

۲- گفته می شود هنگام دیدن گرگ چهار دست و پا و سپس دو پا راه بروید و این روش را تکرار کنید تا گرگ منصرف از حمله شود، اما این روش باعث خطای گرگ در تشخیص شما بعنوان انسان شده و احتمال حمله افزایش پیدا می کند.

ت- مبارزه (درگیری تن به تن):

۱- ابتدا سعی کنید به آرامی و بدون توجه کردن به گرگ عقب نشینی کنید تا اگر وارد قلمروی آن شده اید منصرف شود و اگر منصرف نشد،با تکان دادن مشعل و پرت کردن سنگ و چوب و داد و فریاد برای شروع مبارزه خود را قدرتمند نشان دهید.
سپس خنجر را در دست راست بگیرید( اگر راست دست هستید) به شکلی که خم نوک آن به سمت پایین باشد .زیرا برای مبارزه با حیوان مناسب تراست،
چون مبارزه با حیوانات بیشتر تن به تن است و با فرو کردن خنجر در بدن حیوان با این فرم خنجر و این روش به دست گرفتن خنجر (خم خنجر به پایین)شما تسلط و قدرت یشتری خواهید داشت).

۲- دست دیگر خود را (دست چپ) در کوله فرو کنید و انتهای کوله را از داخل بگیرید و یا لباسی به دور دست خود بپیچید و با نزدیک شدن گرگ دست چپ را جلوی دهانش بگیرید (مانند سگ که آستین و پاچه را می گیرد گرگ هم همین کار را خواهد کرد) و زمانی که حیوان در گیر دست چپ شما است ،حالا با خنجر (که نوک آن به سمت پایین است) در گردن حیوان فرو کنیدو یا با سنگ محکم بر سر آن بکوبید.

۳- اگر با خنجر نتوانستید کاری کنید و یا نداشتیدتنها راه شما اینست که با تمام قدرت کوله را یا پارچه دور دست را در دهان گرگ فرو کنید.

 

با تشکر از شما تبریزکمپ

 

درباره نویسنده
...

امیر طهماسبی

0نظرات
دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *